Fotogrametria
Fotogrametria to technika pozwalająca odtworzyć trójwymiarowe kształty, rozmiary oraz wzajemne położenie obiektów, przy wykorzystaniu zdjęć. Najefektywniejszą i najtańszą alternatywą dla obszarów do kilkudziesięciu hektarów powierzchni jest fotogrametria niskiego pułapu, której celem jest pozyskiwanie i opracowywanie zdjęć z kamer będących na wyposażeniu dronów. Otrzymanie zdjęć poprzedzone jest właściwym zaplanowaniem misji z uwzględnieniem wszystkich zależności lotu, takich jak: wymagane pokrycie szeregów zdjęć, rozdzielczość przestrzenna GSD, wysokość lotu, czas spustu migawki, warunki terenowe, warunki atmosferyczne, a nawet aktywność Słońca. Pozyskujemy w ten sposób materiały o wysokiej rozdzielczości przestrzennej obrazu.
Szybkość, powtarzalność oraz stosunkowo niski koszt pozyskania danych są kluczowymi elementami kontroli postępu prac oraz nadzoru inwestycji. Oferowane przez nas opracowania w formie ortofotomapy, ortomozaiki, numerycznego modelu terenu (DEM), pokrycia terenu (DSM) czy wizualizacji 3D obiektów, stają się znakomitym narzędziem w planowaniu i optymalizacji pracy ludzi i urządzeń.
Zalety pomiarów fotogrametrycznych:
- duża ilość otrzymanych danych
- krótki czas pozyskania informacji
- brak ingerencji w cykl pracy zakładu
- szybkość pomiaru
- powtarzalność wyników
- dokładność pomiaru i
- możliwość jego wykonania w trudno dostępnych miejscach
- minimalizacja kosztów robót ziemnych poprzez eliminację zbędnego transportu
- rozpoczęcie projektowania przed stworzeniem mapy do celów projektowych
- ciekawa wizualnie forma
Ortofotomapy
Najczęściej zamawianym produktem usług geoinformatycznych jest ortofotomapa.Tworzy ją szereg kilkuset lub kilku tysięcy przetworzonych zdjęć lotniczych, doprowadzonych do jednorodnej skali, wpasowanych w punkty osnowy geodezyjnej. Ortofotomapa jest podstawowym materiałem pomiarowym, łączącym cechy klasycznej mapy wektorowej z obrazem jaki dostarczają zdjęcia. Jest ona narzędziem pozwalającym na analizę obszaru wraz ze szczegółowymi pomiarami odległości, powierzchni, objętości i przekrojów badanego terenu. A zatem ortofotomapa może być zarówno produktem końcowym oraz może służyć jako punkt wyjścia do dalszych analiz.
CYFROWE MODELE TERENU
Zarówno cyfrowe modele terenu (DEM) jaki i cyfrowe modele pokrycia terenu (DSM) są znakomitym uzupełnieniem ortofotomapy. Wykorzystuje się je do zobrazowania powierzchni terenu wraz z obiektami wystającymi ponad jego powierzchnię (budynki, drzewa, mosty, wiadukty ect.) Cyfrowe modele terenu stanowią podstawę do analiz przestrzennych wymagających informacji o ukształtowaniu wysokościowym terenu.
Mapy w tej postaci są szczególnie przydatne do zastosowań inżynieryjnych w takich dziedzinach jak: planowanie przestrzenne, administracja samorządowa, gospodarka odpadami, leśnictwo, rolnictwo, górnictwo odkrywkowe, ochrona środowiska itp. Służą również jako materiał źródłowy do tworzenia map tematycznych oraz jako materiał porównawczy do zobrazowania zmian otoczenia w przedziale czasu.
MODELE 3D
Trójwymiarowe modele rzeczywistych obiektów znajdują zastosowanie w pracach projektowych i wizualizacyjnych. Realizujemy i dostarczamy trójwymiarowe modele terenu i obiektów w postaci gęstych chmur punktów lub siatek trójkątów. Wykonane przez nas opracowania dotyczą zarówno obszarów, budynków jak i innych obiektów inżynieryjnych oraz architektonicznych. Modele 3D są nieocenionym narzędziem do przedstawienia przez nas w formie multimedialnej zrealizowanych inwestycji lub obszaru do jej przygotowań.